DSC Gallery

Jakub Matuška aka Masker

Jakub Matuška aka Masker si získal zvláštní postavení na české výtvarné scéně svým jednoznačně rozpoznatelným rukopisem, démonickou imaginací i schopností komiksové zkratky. Je stále na cestě, ačkoli ji nevnímá jako lineární proces, ale spíše schopnost čtení mnohosti a rozmanitosti, které jsou přítomny v jednom a tom samém momentě – obraze.

Jakub Matuška aka Masker studoval na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Vladimíra Skrepla (2003 – 2009), během studia na AVU se také účastnil rezidencí v Cooper Union v New Yorku (2008) a Middlesex University V Londýně (2007). V roce 2012 se Masker připojil k řadě vybraných mezinárodních umělců na festivalu současného umění SVEART v Itálii.

V roce 2011 získal prestižní cenu NG 333, kterou udělila Národní galerie v Praze nejlepším mladým umělcům do 35 let. V roce 2010 byl Masker mezi finalisty ceny Jindřicha Chalupeckého, který byl jedním z favoritů. Kromě toho spolu s pěti dalšími pouličními umělci úspěšně zastupoval Českou republiku na Expu 2010 v Šanghaji. Mezi těmito oceněními měl sólové výstavy v Londýně (Red Gallery) a Paříži (Galerie Dukan) a byl reprezentován např. na veletrhu VOLTA v Basileji. Jeho výrazné postavy lze nalézt také na veřejných místech – Londýně i New Yorku – ale i na rozsáhlých realizacích v interiéru – například na stropu zámku Třebešice u Prahy nebo v restauracích jako je Michelinská restaurace Field na Praze 1.