DSC Gallery

Václav Cigler & Michal Motyčka

Cigler získal v 60. letech svou reputaci za tvorbu geometrických objektů vyrobených z řezaného pevného optického skla. Světlo hrálo v těchto objektech zásadní roli, odráželo se po okrajích a trhlinách skla. V následující dekádě ho jeho hledání nových myšlenek a způsobů jejich realizace vedlo k překonání vnímání objektů zejména v estetické rovině. Spíše než narušováním jednotky bloku pomocí smyslem odrazů, začal zkoumat druhy vzájemného působení mezi vnitřním a vnějším prostorem, kterého je možné dosáhnout pouze s průhledným sklem. Brzy ho pak tento přístup dovedl k logickému ustálenému vyústění jeho tvorby, které zahrnuje další materiály, zabývá se velkými formáty instalované v městském i přírodním prostředí. Pro jeden z nich použil sérii lesklých skleněných a kovových úhlopříček, aby zmapoval prostor foyeru divadla. Jeho další instalací z této řady byla stopa skla a světla vložená do ulice tak, aby se vytvořil kontrast mezi skutečným a zdánlivě neskutečným. Další z nich byly velké hemisféry z průhledného skla ležící na zemi, aby odrážely oblohu a nedaleké koruny stromů. Cigler vidí své objekty tak, že mají pomáhat lidem existovat v souladu s jejich okolím. Tímto způsobem používá sklo ke zkoumání kosmického řádu a jeho významu.

Od roku 1965 do roku 1979 předával své učení jako vedoucí ateliéru architektonického skla, které založil na bratislavské výtvarné škole. Cigler nejen ovlivnil nespočet studentů ve své rodné zemi; jeho stylový příklad také ovlivnil generace sklářských umělců v zahraničí.

Narodil se ve Vsetíně v roce 1929 a podstoupil klasický československý řemeslný výcvik. Po absolvování sklářské školy v Novém Boru přešel na Vysokou školu aplikovaného umění v Praze, kde studoval v letech 1951 až 1957 pod Josefem Kaplickým. Dnes pracuje jako nezávislý umělec v Praze.

Ciglerova práce a instalace byly vystaveny v Evropě, Severní Americe a Asii. Jeho tvorba je součástí řady významných sbírek, včetně Corningova muzea skla v Corningu v New Yorku; Glasmuseet Ebeltoft ve městě Ebeltoft v Dánsku; Kunstsammlungen der Veste Coburg v Cobugu v Německu; Musée des Arts Décoratifs v Paříži; Slovenské národní galerie v Bratislavě a Victoria & Albert Museum v Londýně. Cigler je příjemcem četných vyznamenání, včetně Ceny za dekorativní umění Svazu československých výtvarných umělců za rok 1968 a Čestné ceny v roce 1985 Zweiter Coburger Glaspreis v německém Coburgu.