DSC Gallery

Alexander Iskin

30/08/2017 - 18/09/2017

 Alexander Iskin upozornil na sebe v roce 2014 první samostatnou výstavou v galerii Sexauer v Berlíně, která ho od té doby úspěšně zastupuje. Bylo mu tehdy 24 let a německá umělecká scéna začala mluvit o novém talentu.

Tvorba Alexandra Iskina má dvě polohy. Ta první je klasická olejomalba, kdy malíř hojně používá barvy a kde jeho zvláštní postavy se rozplývají do abstraktních forem. Druhá poloha je pak konceptuální a vizionářská. Jako performer buduje jakousi novou skutečnost, které říká „Interrealita“. Žádná jeho vernisáž se neobejde bez performance, ve které opakovaně rozvíjí téma existence mezi dvěma realitami. To se pak odráží i v jeho obrazech, kde hybridní figury plují mimo perspektivu, mimo čas a prostor, mimo realitu. „Snažím se vytvářet takové scenérie, aby si divák sám domyslel, co se v nich odehraje“, říká Iskin.

Pro Prahu umělec připravil zcela novou sérii černobílých prací. V jeho tvorbě dosud dominovaly barvy a jejich různé kombinace, tato výstava tak bude premiérou jeho nového experimentu.

Alexander Iskin se narodil v Moskvě v roce 1990. Ve dvou letech s rodiči (otec matematik, matka houslistka) emigroval do Německa. V roce 2010 se ve městě Goslar Iskin seznámil se známým německým umělcem Jonathanem Meese a jeho kamarádem, malířem Herbertem Volkmannem. Toto setkání se pro Iskina stalo osudovým. Umělci v něm rozpoznali talent a pozvali ho do Berlína. V ateliéru Herberta Volkmanna asistoval Iskin několik let, až do umělcovy smrti. Jeho a Meeseho považuje Iskin za své největší mentory a inspirátory.