DSC Gallery

David Černý | Black Hole

27/10/2016 - 29/11/2016

Výstava provokativního a ve všech ohledech nejskloňovanějšího českého umělce Davida Černého, Black Hole, ukázala jeho dosud nevystavenou aktuální tvorbu.

V první místnosti byly k vidění reliéfní portréty vědců vytvořené zajímavou technikou z polymerních materiálů. Hlava Stephena Hawkinga už předtím sklidila úspěch při prodeji soukromému sběrateli na veletrhu současného umění Start v londýnské galerii Saatchi. Portréty J. Roberta Oppenheimera a Wernhera von Brauna, strůjců atomové a vodíkové bomby, zase připomněly potenciál lidské inteligence, který může vést až masové likvidaci. Prostor byl dále doplněn o portrét lebky, navazující na téma smrti, a nerezovou hlavou Myslitele.

V průchozí části byly vystaveny pohyblivé nohy Emila Zátopka, jehož moto “když nemůžeš, tak přidej” Davida Černého inspirovalo při tvorbě pro české centrum na olympiádě v Riu. V zadní místnost pak byly umístěny sochy koňského pozadí s vrtulemi, instalované v duchu potemnělého leteckého hangáru. Tímto dílem autor opět sarkasticky kritizoval společenské dění a politickou situaci, a potvrdil tak svou pověst provokatéra a rockera.